Uludağ Vol. 2: Kürüz Altoparlak

Uludağ Vol. 2: Kürüz Altoparlak

Diagonal’den (bir önceki yazı efendim) 2 hafta sonra gittik bir de Kürüz Altoparlak olarak anılan rotayı yaptık. Önceki Uludağ faaliyetinde Uğur ve benden oluşan ekibe bu sefer Alev de katılabildi, bu da onun ilk tamamladığı rota oldu:). Kış sonunda en azından sayesinde krampon giyebildiğimiz için Uludağ efendiye müteşekkiriz resmen!

img_6432

sırta çıkacağımız yere iyice yakınız

Rota fotoğrafta üzerine güneş vurduğu görülen karlı rampa. Altta yatay bir kaya bandı yüzü kesiyor ya, onun solundan başlanıyor, kayanın üstüne yükselince *biraz* sağa kayılıp yukarı devam ediliyor. Tam öyle olamadı, tüm zirve sırtı kocaman bir kornişle kaplı olduğu ve bunu aşamadığımız için en sağa, sırtın kaya görünen bitişine kadar geçtik, ancak orada geçiş çok rahattı. Sorun olan, yüz boyunca çığ riskini göre göre devam etmek durumunda kalmamızdı. Rota çok erken güneş alıyor bir de, Keşiştepe Kuzey Yüzü aslında kuzeybatı-kuzey-kuzeydoğu boyunca dönen bir c şeklinde ve rota kuzeydoğuya bakıyor. Bunu Diagonal’deyken de farketmiştik ama ben günübirlikçilik yaptığım için Cuma akşamı İstanbul’dan YTUDAK’la beraber çıktığımız otobüsten inip, yolun şamatasından sonra uykusuz uykusuz gidebildiğimiz kadar erken gittik, ki bu rotanın biz daha giremeden güneş almaya başlaması demek. Neyse, iyiyiz, çok eğlendik, ekip acaip motive ve uyumlu, Uludağ güzelmiş haberimiz yokmuş vb. Rotanın girişi karşıdan bakınca çok dik görünüyor, o kısımlar oldukça yatık, rota geneli de 45-55 aralığında-Diagonal’den azıcık daha dik. Sezon bitmeden bir de Mantar Sote’ye gidip buz görebileydik.. Burada da başlarda oldukça sert kar gördük ama..

Çok ertelemeden fotoğrafları ekleyeyim bari dedim. Biz bu rotadayken Diagonal’de de tırmananların olması hem alışık olmadığım bir dağ hali hem de fotoğraf için eğlenceli bir durum oldu. Karşıdan Diagonal ve üstündeyken çekilmiş Kürüz Altoparlak fotoğrafları şöyle gelsin:

[embpicasa id=”5688619442322766689″]