El Capitan'ın ilk serbest solo tırmanışı

El Capitan’ın ilk serbest solo tırmanışı

Aklım Başka Yerde tırmanış haberi çevirilerinde bugün:

 

Alex Hannold El Capitan’daki Freerider rotasını (~IX, ~900+m) 3 saat 56 dakikada serbest solo tırmanarak bu ikonik yüzü serbest solo tırmanan ilk insan oldu!

Rotanın ilk “ipli” solo tırmanışı geçen sonbaharda Pete Whittaker tarafından yapılmıştı. http://www.alpinist.com/doc/web16f/newswire-whittaker-freerider-rope-solo

Bu büyük duvar tırmanışında çağımızın en önemli başarılarından biri. Dawn Wall sonrasında “Temiz tırmanmak nedir?” “Yapay tırmanış nedir?” gibi sorulara yer veren ana akım medya şimdi de “Serbest solo nedir?” “Bu insanlar deli mi?” sorularını irdeliyor.

https://www.instagram.com/p/BU7HGGaDS9c/?r=wa1

Tırmanışı fotoğraflayan ve belgeselini çeken Jimmy Chin ertesi gün paylaştığı fotoğrafın altında Alex bey oğlumuzun zirveye vardığında “Şu an inip bunu tekrar yapabileceğime baya eminim yea” gibi şeyler söylediğini belirtirken ben Hannold’ın partnerlerinden Tommy Caldwell’in yazdıklarından birkaç satır çevirmek istiyorum:

https://www.outsideonline.com/2190306/why-alex-honnolds-free-solo-scared-me

“Önceki haftanın bir kısmını Yosemite’de Alex’in tırmanış öncesi son hazırlıklarını yapmasına yardım ederek geçirmiş olsam da o sırada Colorado’daydım, çocuklarımla oynuyor ve Alex’in yapmayı planladığı şeyi fazla düşünmemeye çalışıyordum, çünkü hayali insanı dehşete düşüren bir şeydi.

Manşetleri tırmanışçılarla ilgili klişelere dayandırmak ziyadesiyle kolay- bu insanların kafa tuttuklarını, heyecan aradıklarını, adrenalin bağımlısı olduklarını söylemek.. Ancak çoğu tırmanışçı bu düşünceden tiksinir. Tırmanış, doğaya karşı kişinin benliğini yücelten bir mücadele değil, dünyamızın en etkileyici manzaralarıyla yakın bir ilişki kurmaktır. Alex’in zihninin işleyişinin inceliklerini bildiğimi iddia etmeyeceğim, ama bir şeyden eminim: Alex ölümle oynamak için değil, yaşamak için tırmanıyor.

…..

El Capitan’a serbest solo çıkılması jenerasyonumuzun en merakla beklenen tırmanış başarısıydı, ama bu yalnızca Alex olduğu için bekleniyordu. Bunu yapabilecek potansiyele sahip çok az insan oldu, ve ne yazık ki bu insanların çoğu artık aramızda değil. Geçmişte bu tırmanış olasılığını serbest solo tırmanışın “aya ayak basma” anı olarak anmıştım.”

Fotoğraf Jimmy Chin’in. İlk çıkan video da şu: