Bira Mojito

img_7387Kışı sıcak şarap deneyleriyle geçirdik. Adını bilmediğim bir takım baharatlarla ve süper bir karıştırgaç olarak çubuk tarçınla haşır neşir oldum. Sonra yaz geldi, hani egzantrik meyveli hafif alkol derken Efes Pilsen One Love Festival’ın kokteyline gidebilmiş bulunduk-hayati meselesinin açıklamasına geç kalmıştık gerçi. Bira mojito diye bir şey yapmışlar, amanin nedir o?

Bildiğin mojitoyu bacardi ve soda yerine birayla yapınca denk bir alkol oranı-gazlılık elde edilebiliyormuş ve biraya da pekala buz konabiliyormuş. Ben bayıldıııımmm, birayla yapıldığını farketmeyenler bile oldu, tamam farklıydı ama resmen güzel! Efes birayla yaptıkları kokteyllerle ilgili bir kitapçık da hazırlamış. Sonra bira mojito tarifini esmer şeker, skol bira gibi değişken malzemelerle de yaptık, her türlü oluyor.

Kitapçıkta beer mary, beer flair, beer twilight, beer blondie, beer island, beerise, beer fifty fifty, beer orange, beer’garita gibi başka çeşitler de var ama bunlar için yapılmış bir internet sitesi göremedim. Beer mojitoyu da çok sevdiğimiz için diğerlerini denemeye sıra gelmedi açıkçası, bütün yaz içerim bunu ben.

Yapılışı: yarım limonu 4 parçaya bölüp 12 adet nane yaprağı ve 3 tatlı kaşığı toz şekerle bardakta ez (bkz. Mojito tokmağı : ) Bardağı buz ve birayla doldur.

[embpicasa id=”5688526702950966817″]