Haydarpaşa – Yekpare

Etkinlik Garın yanmasının(lanet..) ardından tekrarlanıyor. Bu gösteri saat 20:00’da, öncesinde Söğütlüçeşme’de de bir performans var.

http://www.facebook.com/event.php?eid=166124093424218&index=1

10 – 11 – 12 Aralık 2010
16:00 ve 18:00 İstanbul İstanbul – Söğütlüçeşme İstasyonu (Haydarpaşa’dan sonraki ilk istasyon)
20:00 Yekpare (Gösteriyi Kadıköy sahilinden izleyebilirsiniz.)

Bir yandan “Eee, 2010 oldu, Taksim’e kesinlikle ilgi çekici veya hoş olmayan çirkin sahneler koymak için miydi o kadar heyecan?” muhabbetleri, bir yandan Haydarpaşa kentsel kentsel dönüşecek, yok silüete adeta bir yığın yeni Gökkafes eklenecek tedirginlikleri sürerken 3 Haziran 2010 itibariyle gerçekten etkileyici bir kentsel etkinliği bir İstanbul 2010 Kültür Başkenti projesi olarak Haydarpaşa’da izledim.

Nazım Hikmet’i anma amacıyla düzenlenen Haydarpaşa’da Bahar etkinlikleri arasında bir “urban screening” (kentsel ekran, gösterim) gösterisi oldu. 3 boyutlu olarak modellenen cepheye, yüzeyin özellikleri de kullanılarak planlanmış ışık oyunları içeren bir görüntü yansıtılıyor. Böylece yapının parçaları hareket ediyormuş, içinden ışık çıkıyormuş veya içeride bir şeyler oluyormuş gibi görünebiliyor. Gerçekten çok gösterişli ve Youtube’dan dünyadaki diğer örneklere de bakınca iyi çalışılmış bir gösterimdi, üstelik kamusal alandaydı ve uzaktan boğaz manzarasıyla beraber izlenebiliyor, sesi duyulabiliyordu. O akşam Kadıköy’den geçen herkes buna dahil oldu.

Ben Perşembe akşamı gittim, 6 Haziran’a kadar her akşam saat 21:00-21:15 gibi (hava kararınca) başlayacak ve yarım saat sürecek. Haydarpaşa’nın Kadıköy iskelelere bakan cephesinde olduğu için özellikle Haldun Dormen çevresinden iyi izlenebiliyor. Makinemi kenara koyup bir miktar -pek başarılı olmasa da- video çektim, gösteriden birkaç parça aşağıda izleyici tepkilerinden seslerle var, ama imkanı olan kesinlikle gidip izlesin derim..

Haydarpaşa Garı cephesinde yapılan urban screening gösterisinden

Etkinliğin Facebook sayfasındaki bilgiler şöyle:

nerdworking sunar;

İstanbul 2010 AKB Ajansı’nın Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi departmanının kurumsal çalışması olan ‘Haydarpaşa’da Bahar’ etkinliği dahilinde 3D Projection, mapping, animasyon teknikleriyle Yekpare adlı urbanscreening gösterisi gerçekleştirilecektir. Nazım Hikmet’in aramızdan ayrılışının 47. yılına denk gelen 3 Haziran gecesi, Memleketimden İnsan Manzaraları’na atıfla kendisini anacağız.

..: Yekpare hakkında :..

İstanbul; limanlarındaki ticaret hacmiyle başlayan milattan önceki yılları, gelişen ticaretle kaynaşan binlerce halkı, Bizans mimarisi ve Osmanlı’nın İstanbul’u fethiyle vardığımız 15. yüzyıl hikayelerinin tümü sembolik anlatımlar ve şaşalı görsel animasyonlarla izleyicilere aktarılacak. Dillerin ve inançların karmaşası, doğu – batı ikiliği, yakın tarihimizdeki göç dalgaları ve Haydarpaşa Garı’nın insan sirkülasyonundaki yeri ile kalabalık hayatımızın düzensiz düzenliği klişelerini çağdaş animasyon grafikleriyle birleştiriyor ve İstanbul’u İstanbul halkının karşısına yerleştiriyoruz. Tarihin tüm katmanlarını üst üste getirmeyi amaçlayan gösteri 3 – 6 Haziran 2010 tarihleri arasında saat 21.15’te gerçekleşecektir.

..: Yekpare ekibi :..

Proje yöneticisi: Erdem Dilbaz

Sanat yönetmenleri: Candaş Şişman, Deniz Kader
Müzik: Görkem Şen

Teknik danışmanlar: Alican Aktürk, Refik Anadol (GRIDUO.com)
Modelleme: Can Dinlenmiş, Gökhan Uzun (Prospektif.org)

..: Haydarpaşa Garı’nda Bahar :..

Haydarpaşa Garı’nda Bahar, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği ana projelerindendir. İstanbul siluetinin en önemli sembollerinden olan Haydarpaşa Garı, kenti tren yoluyla Anadolu’ya ve Anadolu’yu da İstanbul’a ve Avrupa’ya bağlarken pek çok romana, öyküye ve şiire konu olmuştur. Gar aynı zamanda İstanbul’un yoğun göçle değişen sosyal yapısının, gündelik hayatının konu edildiği tiyatro, sinema ve diğer görsel sanatlar eserleri için her zaman bir esin kaynağıdır.

Kuşkusuz Haydarpaşa Garı’nı anlatan en güzel eserlerden biri, Nazım Hikmet’in “Haydarpaşa Garı’nda 1941 baharında saat on beş. Merdivenlerin üstünde güneş yorgunluk ve telaş” dizeleriyle başlayan “Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı şiiridir. “Haydarpaşa Garı’nda Bahar” buluşması, ödenekli ve özel tiyatroların, sanatçılarımızın katılımıyla, Nazım Hikmet’e ölümünün 47. yılında bir saygı, sevgi ve doğduğu topraklardan selam niteliğinde bir çalışma olacaktır.

..: nerdworking hakkında :..

nerdworking; 2009 yılında, kamusal alanda etkileşimli teknolojik ürünler geliştirmeye yönelik başlatılmış bir network projesidir. Türkiye, Almanya ve Japonya’dan 13 çok yönlü sanat / tasarım / illüstrasyon / hareketli animasyon/ programlama / elektronik / robotik ve mekatronik profesyonelinin biraraya gelmesiyle oluşmutur. Fuar ve benzeri ticari organizasyonlardan sahne sanatlarına kadar farklı sektörlere içerik geliştiriyor, ürün hazırlıyor. Programlama ve donanım geliştirerek insan – makine – yazılım üçlüsü için etkileşimli, deneysel, ticari ve sanatsal medya ürünleri geliştiriyor.

[embpicasa id=”5688700879981673585″]