7. Kaynaklar Kaya Tırmanışı Şenliği

Kaynaklar çok güzelmiş yahu!

Bunu 5000 kere söyleyerek insanları sıktım, henüz sıkmadıklarıma da buradan duyurayım. İzmir merkezinde hiç bulunmamış bir tuhaf insan olarak çevresinde gerçekleştirdiğim Kınık’ta(İzmirliler bile gitmez ki buraya?) yaşlı amcalarla kahvede oturup tütün tarımının gelmişi geçmişini tartışmaktan Allianoi’de taş üstünde sekmeye  uzanan etkinlik yelpazesine Kaynaklar Köyü/Buca’da tırmanış şenliğinde yaymayı da ekledim 23-25 Nisan aralığında.

Kaynaklar kamp için bile çok güzel bir yermiş bir kere, bahar itibariyle ağaçlı çiçekli bir kampa çıkan bir su kenarı patikası varmış. Bizimkiler canlarının tırmanmak istemediği bir ara suyun kaynağına yürüdüler, taştan çıkıyormuş, duş almışlar. Bir de kamp köye 10 15 dk yürüme mesafesinde ve köyde herşey var, herşey lezzetli, ucuz da. Tam kafa kampı. İstediğin kadar yüklen git, ulaşımı kolay, ama mecburiyetten bir şey taşıma, köyde ne ararsan var. Köpekler de sevecen, kendilerini sevdiriyorlar, peşinden kampa geliyorlar, bizim köpeğimiz oldu dedirtiyorlar. İyi yemek ye, kamp çevresinde keçi kovala, güneşte yayıl. Mis. Bizim kampın yanında bir de at bağlıydı, şenlik sırasında kendisine yaklaşma çabalarım sonucu at tarafından ısırılmayı bekliyordum, ama ikimiz de kendimize hakim olduk ve sağlam döndüm.

Şenlik için hazırladıkları rehberde sadece yeni rotaların olması dışında bir sorun de yoktu. Rotalar.com’daki rota listesinin çıktısını alsam o da sorun olmayacakmış ya, rehber kitapta olmayan rotaları yazmışlar sadece, ama orada rehber kitap satılmıyordu.. Neyse, görevliler üşenmeyip yanımızda kaya sektörlerine kadar gelip rota gösterdiler, yine güzeldi hep güzeldi. Bir şenliğin böyle tadında geçebilmesi çok hoşuma gitti. 9 Eylül Üniversitesi öğrencileri düzenlemiş, Buca Belediyesi çöpleri taşımayı kabul etmiş, Redbull sponsor olmuş, her tarafta bedava Redbull dağıtıyorlardı, rotaların altına kadar geliyorlardı. Tshirt ve kumanya da dağıtıldı bedava. Uzun zamandır Couchsurfing’le bir şey yapmıyordum, bu şenliğe tırmanışçı grubunda Türkiye’de tırmanmak istiyorum diyen Fransız bir çocuğu davet ettim bu yüzden, çadırımda ağırladım. Herşeyin gayet doğalmış gibi bedava olması ve ortamın süper rahat olmasını başarılı buldu, normalmiş gibi davrandık, ama bana da vay be dedirtti.

2. akşam konser de oldu, son çıkan grup (Echoes) da bayağı iyiydi. Bizim dönüş organizasyonumuzla ilgili aksilikler olmasa ve insanlar arasında mekik dokumasam çok eğlenilebilirmiş. Bir de şenliğin yalnızca konser aşamasına şenlikle ilgisi olmayan bir takım bedava etkinlik kadrolu hırtları dadandı. Bulmuşlar köye gelmişler vallahi, neyse Taksim’de yılbaşı değildi tabii..

Etkinlikler arasında yarışma ve söyleşi de vardı, onları izlemedim ama yarışmaya herkes katılabilsin diye kolay bir rota da ayarlamışlar. Amacın kazanmak değil eğlenmek olduğunu hissettik, akşam konserde de çok sevimlice kazanan kaybeden muhabbetine bağlamamak için allem ettiler, kullem ettiler. Şiringiller.

kaynaklar-duygu-58

Rotalar ise uzun ve genelde tek hamlelik değil. Çok acaip mağara oluşumları var, tabii beni ilgilendirmiyor, yıllardır insanların ısındıkları rotalarda oynuyorum, ama tırmanış bahçesi olarak çok çeşitli ve kayda değer olanakları var gibi. Yalnızca derecelendirmeler bizi üzdü biraz, 5+lar 6-lerden, 6-ler 6lardan, 6lar 6+lardan zor çıkıyordu sıklıkla, hani rotayı çözemediğimizden desek, hepimiz(7 kişi) aynı yerlerde aynı sorunları yaşayıp bol bol ağlamaklı dolaştık. Hoş, Volkan’ın burası 7-‘ydi ama deneyelim dediği bir yerde öyleyse tutamak yoktur diye defalarca çeşit çeşit değişik atraksiyona girdikten sonra rotanın 5+ olduğunu ve hemen kafamızın üzerindeki cepleri “varolmamaları gerektiği varsayımıyla” görmezden geldiğimizi görünce şuursuz olduğumuzu hissettik biraz, ama rotalarda da var bir acaiplik.. umarım.. tek sorun biz değilizdir..

Son olarak bir şerefsizlik söz konusu olmasa olmaz tabii: tırmanış bahçesini taş ocağı ve ÇÖP TOPLAMA ALANI yapmak istiyorlarmış. Fransız arkadaşa bunu açıklayamadık işte, kullanılan, sevilen, cennet köşesi yerlerden taş ocağı yapıp rant elde etmek istediniz hadi, çöplük yapmaya da yer yoktu değil mi? İmza topluyorlardı, attık bakalım, bir işe yarar mı acaba..

http://www.spoizmir.org/index.php?option=com_content&task=view&id=4225&Itemid=2

http://www.egedesonsoz.com/default.asp?sayfa=haberdetay&part=guncel&hID=77503&haber=buca-kaynaklarda-cop-ve-tas-ocagi-isyani

 

Bu katıldığım ikinci tırmanış şenliğiydi, ilki İtalya’daki Melloblocco, tırmanmaya değil şenlenmeye gitmeceli. Üşenmeyeyim onu da yazayım bundan sonra. Bundaysa fotoğraf makinemi şarj etmemiştim, pili neyse ki ilk gün birkaç saatte bitti, yoksa ne çok gereksiz fotoğraf olacaktı…  şimdi bunlar var 🙂

[embpicasa id=”5688637350335614289″]